Gościmy w Wielkiej Brytanii z polskimi producentami indyka

Uczestnicy odwiedzili nowo wybudowaną fermę zarodową Aviagen Turkeys, wieloletniego partnera Gerczak Nord-Pol Hatchery, gdzie zapoznali się z zastosowanymi rozwiązaniami bioasekuracyjnymi. Wzięli też udział w seminarium dotyczącym, m.in. programu bieżącej selekcji genetycznej indyków.

W grudniu przedstawiciele naszej firmy wraz z czołowymi producentami indyka z Polski gościli w Wielkiej Brytanii. Program pobytu był niezwykle ciekawy pod względem merytorycznym. Jednym z jego punktów było seminarium z udziałem przedstawicieli Aviagen Turkeys, z którym Gerczak Nord-Pol Hatchery współpracuje od wielu lat. Rozpoczął je dyrektor zarządzający Clay Burrows, który przedstawił firmę oraz jej działania w rozwoju indyków rasy BUT-6.

Szef Działu Badań i Rozwoju dr John Ralph zaprezentował program bieżącej selekcji genetycznej oraz przyszłe kierunki selekcji indyków rasy ciężkiej . Szczególną dyskusję wywołał zaprezentowany przez niego temat znaczenia fizykalnej jakości paszy dla konwersji paszy oraz końcowych wyników ubojowych.

W ramach wykładu dr. Carlo Norci przybliżone zostały ostatnie wyniki wydajnościowe indyków BUT-6 w Polsce oraz we Włoszech, ze szczególnym uwzględnieniem testu żywienia paszą o obniżonej wartości składowej przeprowadzonym przez jedną z włoskich firm na ok. 10 mln. indyków. Okazało się, że przy oszczędności na składzie paszy wyniki w zakresie konwersji paszy, przeżywalności indyków oraz ich wag końcowych i uzysków ubojowych, nie odbiegały od wyników osiąganych przez indyki żywione mieszankami pełnoporcjowymi. Podkreślenia wymaga fakt, że oszczędności na paszy uzyskane w wyniku tego zabiegu wynosiły 3,5 mln euro.

Kierownik Programu Genetycznego dr Valentin Kremer zaprezentował cele oraz sposób selekcji genetycznej indyków rasy BUT-6 , podkreślając korzyści wynikające ze stosowanych stacji żywienia oraz pojenia, rejestrujących pobór paszy oraz wody przez indywidualne ptaki. Opowiedział również o programie selekcji ptaków na fermie wielowiekowej o obniżonym poziomie bioasekuracji oraz nadmiernym zagęszczeniu, który ma na celu selekcję osobników najlepiej radzących sobie na takich fermach. Na koniec Richard Hutchinson przybliżył trendy rynkowe indyka w Europie.

W drugim dniu wizyty gościliśmy na nowo wybudowanej fermie zarodowej Aviagen Turkeys, gdzie dr Kenton Hazel przedstawił nam przyjęte rozwiązania bioasekuracyjne oraz technologiczne obiektu, z której będą dostarczane stada rodzicielskie do Gerczak Nord-Pol Hatchery.

Wizyta obejmowała też część integracyjną, na którą składała się wizyta w historycznej miejscowości Chester, a w finale udział w meczu Ligii Mistrzów na Anfield Road: Liverpool vs. Napoli. Wydarzenie  to było ogromnym przeżyciem dla wszystkich uczestników, którym udzieliła się atmosfera na stadionie oraz entuzjazm kibiców.

W związku z pozytywnym odbiorem takich wyjazdów należy sądzić że grudniowe wyjazdy do Anglii wejdą do stałego harmonogramu branżowej integracji.